Bo ukulele mogą być naprawdę małe (sopranino), mogą być też nieco większe (choć wciąż małe :-) ) #ukulele sopranowe. Są również tzw. koncerty, tenory, barytony. Są też hybrydy i czyste elektryki! O pozostałych wariacjach nawet nie wspominam.
Niby taki prosty (nie mylić z prostacki!!) i i niepozorny instrument, a jakże różnorodnością bogaty, gdy mu się bliżej przyjrzeć! Przyjęło się uważać, że #soprano to nie dość że rozmiar idealny na początek, to jeszcze będący esencją ukuleistości ;) Pogląd z którym się nie zgadzam, co więcej, uważam że bywa krzywdzący dla pozostałych rozmiarów/skal (jak zwał tak zwał). Ale nie o tym jest ten post.
Dzisiaj pomyślałem, że fajnie będzie przyjrzeć się bliżej tenorowym ukulele. Wszak jest to rozmiar, na którym grają najwięksi wirtuozi i wirtuozki świata!
O tenorowych ukulele słów kilka
Ukulele w skali tenor, to instrument, który odznacza się bardzo głębokim brzmieniem oraz bardziej „poważnym wyglądem”.Całkowita długość ukulele w skali tenor to około 67 cm (mogą zdarzyć się egzemplarze o długości 68 a także 69 cm – wiele zależy od danego producenta lub konkretnego modelu).Standardowa skala tenor (czyli długość strun liczona pomiędzy podstawkiem a siodełkiem) to 435 mm. Tenorowe ukulele to przede wszystkim większe odstępy między progami (wynikające z długości gryfu oraz samej skali), dzięki czemu osoby o większych/dłuższych dłoniach łatwiej odnajdą się właśnie na podstrunnicy.