IZ – hawajski wirtuoz ukulele.

Israel Kamakawiwoʻole, znany również jako „IZ”, był hawajskim muzykiem, wokalistą i kompozytorem, który zyskał międzynarodową sławę dzięki swojej unikalnej wersji utworu „Somewhere Over the Rainbow/What a Wonderful World” oraz grze na ukulele.

Urodzony w 1959 roku na wyspie Oʻahu, IZ był jednym z najbardziej znanych postaci grających na ukulele, instrumentem charakterystycznym dla muzyki hawajskiej. Jego muzyka łączyła elementy tradycyjnej muzyki hawajskiej z bluesem, jazzem i reggae, tworząc niepowtarzalne dźwięki, które zyskały uznanie na całym świecie.

IZ stał się międzynarodową gwiazdą po wydaniu swojego albumu „Facing Future” w 1993 roku, na którym znajduje się jego niezapomniana wersja „Somewhere Over the Rainbow/What a Wonderful World”. To piękne połączenie dwóch klasycznych utworów zyskało miliony fanów i jest dziś jednym z najczęściej odtwarzanych utworów na YouTube.

Niestety, IZ zmarł w 1997 roku w wieku zaledwie 38 lat z powodu powikłań związanych z jego nadwagą. Mimo to, jego muzyka nadal inspiruje i dotyka serc słuchaczy na całym świecie. Jego utwory są często wykorzystywane w filmach i reklamach, a jego wkład w rozwój muzyki hawajskiej i popularność ukulele jest niewątpliwie nieoceniony.

Dzięki swojemu niepowtarzalnemu stylowi, muzyka IZa pozostaje żywa i inspirująca. Jego dźwięki są jednym z największych skarbów hawajskiej kultury i stanowią ważną część dziedzictwa muzycznego świata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.